جاذبه های تاریخی

منار سلجوقی بسطام کجاست؟

منار بسطام

در سمت مشرق مسجد بایزید و متصل به مسجد مذکور مناری است که طبق نوشته صاحب گنج دانش و مؤلف مرآه البلدان بیست و پنج ذرع است در صورتیکه در حال حاضر بیش از چهار ده متر نیست ولی تصور می رود که بلندی منار را از روی سطح زمین و حیاط مقبره امامزاده محمد حساب نموده اند که در کتابهای قدیم بیست و پنج ذرع ثبت شده است. تاریخ بنای منار بسطام طبق نوشته زیر.

(……بن عیسی قدس الله روحه فی سنه اربع عشر و خمسائه (۵۱۴هجری) مربوط به دوره سلجوقیان است. بر روی منار در حاشیه خطی وجود دارد که یکی آیه الکرسی است و نوشته حاشیه دیگر به طور وضوح خوانده نمی شود محمد حسن خان صنیع الدوله در جلد اول مرآه البلدان در مورد منار بسطام می نویسد:

و از عجایب اینکه در پهلوی گنبد مناره ای است که بیست و پنج ذرع طول آن است و مانند منار جنبان معروف اصفهان متحرک است، یعنی چون بر زبر آن روند و به قوت حرکت دهند جنبش و حرکت مناره محسوس و مرعی شود، و سبب این حرکت معلوم نیست العلم عند الله تعالی.

نتیجه تصویری برای منار بسطام

در حال حاضر راه ورودی منار مذکور طبق دستور انجمن آثار ملی و اداره کل باستان شناسی مسدود است ولی در سال ۱۳۳۳ خورشیدی که نگارنده (رفیع) برای مدت شش ماه در شاهرود اقامت داشتم شخصا در این مورد تحقیق به عمل آوردم، ضمن آزمایش لازم مشاهده شد که قسمت فوقانی منار حرکت و جنبش محسوسی دارد، احتمال می رود که جنبش قسمت بالای منار مذکور به سبب حالت ارتجاعی چوبهائی است که در منتهی الیه آن در جرز ساختمان کار گذاشته شده و بر روی چوبها تا ارتفاع دو متر ساختمان منار ادامه یافته است زیرا قسمتی که حرکت می کند تقریبا تا حدود محل نصب چوبهای مورد بحث می باشد. بحث می باشد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫۴ نظرها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن