جاذبه های تاریخیجاذبه های مذهبی

مسجد جامع بسطام کجاست؟

مسجد جامع بسطام

مسجد جامع بسطام در جنوب قصبه بسطام و در فاصله دویست متری جنوب آرامگاه بایزید واقع است، مسجد مذکور شامل دو قسمت می باشد قسمت اول صحن مسجد است که دارای محرابی است که با گچ بریهای بسیار زیبا و هنرمندانه ای تزیین شده است. صحن مسجد مربع و فضای آن باز است محراب مذکور دارای سه حاشیه می باشد که این عبارات بر آن گچ بری شده است:

حاشیه اول.

یا ایها الذین آمنوا اذا نودی الصلوه من یوم الجمعه فاسعو الى ذکر الله و ذرا و البیع خیر لکم ان کنتم تعلمون و از قضیت الصلوه فانتشروا فی الارض و اتبغوا من فضل الله و اذکر الله کثیرا لعکم تفلحون.

در حاشیه دوم.

مطالبی است با خط کوفی که خوانده نشد.

حاشیه سوم.

 بسم الله الرحمن الرحیم انما یعمر مساجد الله من آمن بالله والیوم الاخر و اقام الصلوه و آتى الزکوه و لم یخش الله فعسى اولئک ان یکونوا من المهتدین اجعلتم سقایه الحاج و عماره المسجد الحرام کمن آمن بالله و الیوم آخر و جاهدو فی سبیل الله.

در قسمت وسط محراب دو مربع مستطیل است که بر روی یکی نوشته شده (لا اله الا الله محمد رسول الله و بر دیگری نوشته شده است (علی ابن ابیطالب ولی الله) گچ بری قسمت دوم از لحاظ اسلوب و صنعتی که در ساختن آن به کار رفته با قسمت اول کاملا فرق دارد تفاوت فاحش گچ بری مربع مستطیل دوم با تمام گچ بریهای این محراب حتی از روی تصویر آن که در کتاب هست کاملا محسوس می باشد و چنین استنباط می شود که چون این مسجد در سال ۷۰۶ هجری ساخته شده و در آن زمان مذهب تسنن در ایران رواج داشته است، اسامی ابوبکر و عمر و عثمان بر آن نوشته شده بوده، ولی پس از رواج مذهب شیعه و تسلط فرمانروایان و حکام شیعه آن اسامی را حذف نموده و به جای آن نام علی ابن ابیطالب ولی الله را نوشته اند.

تصویر مرتبط
تصویر نمونه ای از گچ بری مسجد جامع بسطام و کتیبه ای که نام سازنده در آن گچبری شده است

 

در این مسجد کتیبه ای هست که اسم بانی و مؤسس مسجد جامع به شرح زیر در آن نوشته شده:

امر هذا العماره الشریفه الذی هو متولیا لهذا البقعه المنیفه باذن الواقفین مد الله ظلهم و تقبل منهم الفقیر إلى الله الغنی ابویزید محمد بایزیدی غفر الله و الوالدیه و المومنین و المومنات فی شهور سنه سته و سبعمائه (۷۰۶ هجری).

کتیبه دیگری در بالای محراب مسجد هست که تاریخ تعمیر مسجد را که در سال ۱۲۴۲ هجری در زمان فتحعلی شاه قاجار به عمل آمده در آن نوشته شده است.

به غیر از محراب مذکور و صحن مسجد دو دالان طویل سر پوشیده در سمت شمال و مشرق مسجد وجود دارد که هیچ گونه گچ بری و آثار قابل توجه در آنها نیست.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫۱۹ نظرها

  1. بازتاب: Google

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن