خانه / جاذبه های تاریخی / مسجد بایزید بسطامی کجاست؟
مسجد بایزید بسطامی کجاست؟

مسجد بایزید بسطامی کجاست؟

مسجد بایزید بسطامی کجاست؟Reviewed by Alireza Rahimi Shahroodi on Sep 1Rating: 5.0مسجد بایزید بسطامی کجاست؟مسجد بایزید بنائی که در بسطام بیش از همه بناها جلب توجه می کند مسجد با یزید است به طوری که از وضع مسجد مذکور مشاهده می شود این مسجد شامل دو قسمت یکی مختص نیایش مردان و دیگری مختص نماز و عبادت زنان بوده است، قسمت اول صحنه ای است وسیع و در ورودی آن سه لنگه می باشد که دو لنگه آن به هم چسبیده و در سوم مجزا است، بر روی سه لنگه در مذكور منبت کاری بسیار هنرمندانه و ظریفی به چشم می خورد، بالاسر این در با آجرهای مخصوص مطالبی به خط کوفی نوشته شده است که در آن جمله (لااله الاالله محمد رسول الله) خوانده می شود.

مسجد بایزید

بنائی که در بسطام بیش از همه بناها جلب توجه می کند مسجد با یزید است به طوری که از وضع مسجد مذکور مشاهده می شود این مسجد شامل دو قسمت یکی مختص نیایش مردان و دیگری مختص نماز و عبادت زنان بوده است، قسمت اول صحنه ای است وسیع و در ورودی آن سه لنگه می باشد که دو لنگه آن به هم چسبیده و در سوم مجزا است، بر روی سه لنگه در مذکور منبت کاری بسیار هنرمندانه و ظریفی به چشم می خورد، بالاسر این در با آجرهای مخصوص مطالبی به خط کوفی نوشته شده است که در آن جمله (لااله الاالله محمد رسول الله) خوانده می شود.

نتیجه تصویری برای مسجد بایزید بسطامی

محراب مسجد بایزید نیز دارای امتیازاتی می باشد. این محراب سه حاشیه گچ بری شده دارد و مطالبی به شرح زیر بر آن نوشته شده است:

انما یعمر مساجد الله من آمن بالله و بالیوم الآخر و اقام الصلوه و آتی الزکوه و لم یخش الا الله فعسی اولئک ان یکون من المهتدین اجعلتم سقایه الحجاج و عماره المسجد الحرام کمن آمن بالله والیوم الاخر و جاهدوا فی سبیل الله باموالهم و انفسهم أعظم درجه عند الله اولئک هم الفائزون.

حاشیه دوم

سئل عن سلطان العارفین قدس الله نفسه بم نلت بما نلت قال بادخال السرور فی القلب المؤمن عمل محمد حسین بن ابیطالب بناء الدامغان غفر الله و لوالدیه و المؤمنین المؤمنات.

نتیجه تصویری برای مسجد بایزید بسطامی
تصویر ایوان اصلی مجموعه آثار تاریخی بسطام

 

حاشیه سوم.

لا تأخذه سنه ولا نوم ما فی السموات و الارض من ذالذی یشفع عنده الا بأذنه یعلم ما بین ایدیهم وما خلفهم ولا یحیطون.

دور تا دور مسجد آیه ای که در حاشیه اول بیان شد چندین مرتبه به طور مکرر گچ بری شده است، سقف مسجد چوب پوش می باشد و برشش ستون چوبی قائم گردیده است.

در داخل قسمت دوم مسجد گچ بریهای بسیار زیبایی است که در آن نقش و نگار زیادی به چشم می خورد.

ولی هیچ جا خط و نوشته ای دیده نمی شود، چند حاشیه گچ بری روی ستونهای مسجد باقی مانده و چنین به نظر می رسد که سقف این مسجد خراب شده و بعد سقف دیگری برای آن ساخته اند: در جلوی مسجد بایزید دالان سر پوشیده ای هست که در راه به بیرون دارد یکی به کوچه پشت مسجد و دیگری به رواق حرم امامزاده محمد، بر روی در کوچه منبت کاری نسبتا زیبائی به چشم می خورد ولی ظرافت آن به منبت کاری در سه لنگهای مسجد نمی رسد.

در جلو راهرو دوم که از رواق حرم امامزاده محمد به دالان مذکور میآیند در دیگری نصب است که از قطعات بسیار کوچک چوب ساخته شده ولی به امتیاز و اهمیت دو در معرفی شده پیش نیست.

0

درباره‌ی علیرضا رحیمی

همچنین ببینید

مراسم روز چهاردهم عید در ابرسج (سرخاکی)

مراسم روز چهاردهم عید در ابرسج (سرخاکی)

مراسم روز چهاردهم عید در ابرسج (سرخاکی)Reviewed by Alireza Rahimi Shahroodi on Sep 5Rating: 5.0مراسم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *