theme wordpress
جاذبه های تفریحی

سابقه تقسیمات کشوری شهرستان شاهرود

سابقه تقسیمات کشوری شهرستان شاهرود

ظاهرا شهر شاهرود چندان قدمتی ندارد چنان که در کتب جغرافیای قدیم اسمی از آن برده نشده است. در سال ۱۳۴۵ این شهر از نظر تقسیمات کشوری تابع فرمانداری کل سمنان بوده است و در اوایل دهه ۱۳۷۰ یکی از چهار شهرستان استان سمنان که در فاصله ۴۰۰ کیلومتری شرق تهران در حاشیه کویر و دامنه های جنوبی البرز واقع شده است. در این سال شاهرود با ۵۱۴۱۹ کیلومتر مربع وسعت، بزرگ ترین شهرستان استان سمنان بوده است. این شهرستان از نظر تقسیمات کشوری، دارای چهار بخش مرکزی، بسطام، بیارجمند و میامی بوده و سیزده دهستان به نام های زیر را در محدوده خویش گنجانده است: (دهملا، حومه، طرود، بسطام، خرقان، کلاته های غربی، بیارجمند، خوارتوران، میامی، فرومد، رضوان، نردین، کلاته های شرقی).

شهر شاهرود در سابق به صورت ده بوده و در بلوک زیرستاق بسطام واقع بوده است و نیز بر کسی پوشیده نباشد که شاهرود و بسطام و سمنان و دامغان در خاک قومس واقع شده است. اما در کتاب فرهنگ مردم شاهرود از یازده دهستان نام برده است و خرقان و رضوان را جزء دهستان ها به شمار نیاورده است. اکنون شاهرود از نظر وسعت و جمعیت در حد اعلا پیشرفت کرده است و شهرهای آن شامل شاهرود، بسطام، مجن، کلاته خیج، میامی، بیارجمند است. بخش مرکزی دارای (دهستانهای حومه، طرود، دهملا)، بخش بسطام دارای دهستان های قلعه نو، کلاته های غربی)، بخش میامی دارای (دهستانهای میامی، فرومد، رضوان، نردین، کلاته های شرقی و بخش بیارجمند دارای دهستانهای خوارتوران، بیارجمند است).

شهرستان شاهرود از جانب شمال به گرگان و گنبد کاووس و بجنورد، از مشرق به سبزوار و کاشمر، از جنوب به طبس و نائین و از مغرب به دامغان محدود است از شاهرود تا سمنان ۱۸۰ کیلومتر است.

در کتاب سیمای شاهرود که در سال ۱۳۷۵ منتشر شده، نوشته شده: اینک بسطام به عنوان مرکز بخش بسطام با دو شهر، دو دهستان، ۳۵ روستا وسعتی حدود ۲۷۰۵ کیلومتر مربع و حدود ۴۴۵۰۴ نفر جمعیت بزرگترین بخش شهرستان شاهرود است. شهرهای خوی، سقز، مهاباد و نوشهر هم بسطام دارد، اما در این جا منظور فقط بسطام شاهرود مدنظر است. بخش بسطام دارای ۱۷۱ آبادی است که از میان آنها ۴۵ آبادی مسکون است. بسطام با گستردگی حدود ۱۲ کیلومتر مربع در مسیر راه آسفالت شاهرود – آزادشهر قرار دارد. شهر بسطام که مرکز بخش بسطام است، در °۵۵ طول شرقی و ۳۰ و ۳۶ عرض شمالی در ۸ کیلومتری شمال شاهرود، در دشت حاصل خیزی واقع شده است.”

ارتفاع بسطام از سطح دریا ۱۴۲۵ متر می باشد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن