theme wordpress
جاذبه های تاریخیجاذبه های تفریحیجاذبه های مذهبی

بسطام در کجا قرار دارد؟

بسطام در حال حاضر

 پشت بسطام نام یکی از دهستانهای بخش قلعه نو خرقان شهرستان شاهرود در استان سمنان است.

این دهستان در قسمت شمار خاوری شاهرود واقع است راه شوسه شاهرود به گرگان از وسط این دهستان می گذرد قسمت عمده قراء دهستان طرفین شوسه واقع گردیده، برخی از قریه های کوهستانی آن در دره های سلسله جبال البرز که در شمال دهستان قرار دارد واقع شده اند.

هوای قریه های کوهستانی آن مانند ابر – ابرسج – مجن سردسیر و قریه های جلگه آن معتدل است.

آب قریه های جلگه از قنوات و قریه های کوهستانی از چشمه سار تأمین می شود. محصول عمده دهستان، غلات، حبوبات، میوه جات، و لبنیات است.

مرکز دهستان، قصبه بسطام و مرکز بخش قصبه قلعه نو مشهور به قلعه نو خرقان می باشد، قریه های مهم این دهستان عبارتند از: بسطام – مجن – ميغان – ابر – ابرسج ۔ گرمن.

شهر بسطام شهر بسطام

شهر بسطام مرکز دهستان پشت بسطام از بخش قلعه نو شهرستان شاهرود است.

این قصبه در ۶ کیلومتری شمال شرق شاهرود و ۱۸ کیلومتری جنوب قلعه نو سر راه شوسه شاهرود به گرگان واقع است.

بسطام یکی از شهرهای مهم کومش (قومس) بوده و از قرن سوم هجری تاکنون به علت انتساب به بایزید بسطامی عارف بزرگ ایرانی زیسته در قرن دوم و سوم هجری شهرت بسیار یافته است.

این شهر تاریخی در سیر ادوار پر نشیب و فراز تاریخ ایران حوادث بسیاری را از سر گذرانده و به ویژه در دوره ساسانیان اهمیت بسیار داشته است. از قرن دوم و سوم هجری به برکت وجود بایزید بسطامی همواره مورد توجه عمومی عارفان و دانشمندان و مردان بزرگ سیاسی و پادشاهان بوده است. (به ویژه در دوره سلجوقیان در آغاز قرن هفتم هجری یعنی فتنه مغول این شهر ویران گردید و سپس مورد توجه ایلخانان واقع شده، و در اواخر دوره مغول مدتی مرکز حکومت و پایتخت طغاتیموریان شده است.

از آثار قدیم همانطور که در بخش بناهای تاریخی این تألیف آمده است بنای صومعه و مدفن بایزید بسطامی و بقعه امامزاده محمد و چند ساختمان دیگر مانند مسجد جامع بسطام و برج کاشانه «یا برج کمیسنه = کومش» مربوط به قرنهای پنج و شش و هفت هجری از سلجوقیان و ایلخانان مغول باقی است. در حال حاضر دارای هفت هزار جمعیت می باشد زبان مادری ساکنان بسطام فارسی، مذهب آنان مسلمان شیعه دوازده امامی است آب قصبه از قنات و چشمه تأمین می شود. محصول عمده آنجا، حبوبات، میوه جات، لبنیات است. شعبه کلانتری – دفتر پست و شعبه بانک ملی و نمایندگی های ادارات مختلف کشوری در آنجا دایر است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن