خانه / جاذبه های تفریحی / اورس کهنسال ابرسج کجاست؟
اورس کهنسال ابرسج کجاست؟

اورس کهنسال ابرسج کجاست؟

اورس کهنسال ابرسج(اورس پیسیو یا پای آسیاب)

در ارتفاعات مشرف به ابرسیج در شمال شاهرود دو ارس بسیار کهنسال استقرار یافته اند و از دو جهت این درختان ارس سرآمد بسیاری از درختان کهنسال ایران محسوب می شوند.

این دو درخت ارس در ارتفاع ۲۸۲۰ متری از سطح دریا واقع شده اند و طی مطالعاتی که تاکنون صورت گرفته هیچ درخت کهنسالی در این سقف ارتفاعی در ایران گزارش نشده است یکی از این دو درخت با داشتن قطر متوسط ۲۴۷ سانتیمتر دومین درخت قطور ارس شناسایی شده در ایران است.

با توجه به کندی رشد و کوتاهی طول فصل رویشی به احتمال نزدیک به یقین بیش از ۲۵۰۰ سال سن دارد و بدین لحاظ نیز دومین درخت کهنسال ایران است که تاکنون شناسایی گردیده.

در نزدیکی این دو درخت و حتی در زیر کنده یکی از این درختان چشمه های آب دائمی وجود دارد که نیاز آبی این درختان را تامین می نمایند.

این دو درخت در نظر مردم عزیز بوده و به آنها اعتقاد خاصی دارند در نتیجه از آسیب زدن به آنها خودداری می‌کنند وگاهی جهت برآورده شدن حاجاتشان در پای آن قربانی کرده و به آن پارچه می‌بندند.

ارس کهنسال ابرسیج

یکی از این درختان درخت بسیار کهنسالی است که تاج متقارن، بسیار گسترده و باشادابی قابل قبولی دارد.

درصدی از شاخه های پایین این درخت تحت عوامل مختلف خشک شده‌اند که عمده آنها بر روی درخت باقی مانده و مردم و چوپانان منطقه به دلیل اعتقاداتی که دارند از قطع و سوزاندن آنها احتراز می‌کنند.

با توجه به گستردگی تاج این درخت وجود این مقدار شاخه های خشک روی کاهش زیبایی و شادابی درخت نمود چندانی ندارد.

جنسیت این درخت نروماده است و تولید میوه مختصری دارد.

تنه آن از طول دو شکاف عمود برداشته و تا ارتفاع حدود ۵/۱ متری به سه بخش مجزا ولی نزدیک به هم تقسیم شده است و بر اثر فعالیت سوسکهای چوبخوار قسمتی از تنه اصلی آن از ارتفاع ۵/۳ متری آسیب زیادی دیده است.

همچنین بخش از پوست درخت به صورت نواری از ارتفاع ۲ متری تانزدیک سطح زمین کنده شده و درخت به کندی در حال ترمیم پوست از بین رفته است.

کنده این درخت بسیار گسترده و ریشه های قطور و سطحی که ادامه آنها بر روی تنه بر عظمت آن افزوده است تا چندین متر در سطح زمین دیده می‌شود.

بخش زیادی از خاک زیر کنده این درخت که به دلیل شیبدار بودن عرصه، از قسمت پایین هم تراز سطح زمین قرار دارد خارج شده در نتیجه حفره وسیعی ایجاد شده که در مواقع برفی شدن هوا استراحتگاه چوپانان منطقه است و درون آن پنج نفر در کنار یکدیگر می توانند پناه بگیرند.

طول‌ و عرض‌ جغرافیایی‌ محل‌ استقرار آنها‌ N ً۵۸ َ۳۵ º۳۶ و E ً۳۲ َ۵۱ º۵۴ و ارتفاع‌ آن از سطح دریا ۲۸۲۰ متر است. محیط تنه آن ۶۷/۷ متر، قطر کوچک و بزرگ تنه ۲۸۵*۲۱۰ سانتیمتر، ارتفاع ۷/۱۱ متر، طول و عرض تاج ۳/۱۹*۱۶ متر و سطح تاج پوشش آن ۲۴۵ متر مربع است.

مهندس مصطفی خوشنویس

1+

درباره‌ی علیرضا رحیمی

همچنین ببینید

رسم و روسومات گذشته عید نوروز روستای ابرسج

رسم و روسومات گذشته عید نوروز روستای ابرسج

رسم و روسومات گذشته عید نوروز روستای ابرسجReviewed by AliReza Rahimi Shahroodi on Sep 5Rating: …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *