theme wordpress
جاذبه های تفریحیجاذبه های طبیعی

اورس کهنسال ابرسج کجاست؟

اورس کهنسال ابرسج(اورس پیسیو یا پای آسیاب)

در ارتفاعات مشرف به ابرسیج در شمال شاهرود دو ارس بسیار كهنسال استقرار یافته اند و از دو جهت این درختان ارس سرآمد بسیاری از درختان كهنسال ایران محسوب می شوند.

این دو درخت ارس در ارتفاع 2820 متری از سطح دریا واقع شده اند و طی مطالعاتی كه تاكنون صورت گرفته هیچ درخت كهنسالی در این سقف ارتفاعی در ایران گزارش نشده است یكی از این دو درخت با داشتن قطر متوسط 247 سانتیمتر دومین درخت قطور ارس شناسایی شده در ایران است.

با توجه به كندی رشد و كوتاهی طول فصل رویشی به احتمال نزدیك به یقین بیش از 2500 سال سن دارد و بدین لحاظ نیز دومین درخت كهنسال ایران است كه تاكنون شناسایی گردیده.

در نزدیكی این دو درخت و حتی در زیر كنده یكی از این درختان چشمه های آب دائمی وجود دارد كه نیاز آبی این درختان را تامین می نمایند.

این دو درخت در نظر مردم عزیز بوده و به آنها اعتقاد خاصی دارند در نتیجه از آسیب زدن به آنها خودداری می‌كنند وگاهی جهت برآورده شدن حاجاتشان در پای آن قربانی كرده و به آن پارچه می‌بندند.

ارس كهنسال ابرسیج

یكی از این درختان درخت بسیار كهنسالی است كه تاج متقارن، بسیار گسترده و باشادابی قابل قبولی دارد.

درصدی از شاخه های پایین این درخت تحت عوامل مختلف خشك شده‌اند كه عمده آنها بر روی درخت باقی مانده و مردم و چوپانان منطقه به دلیل اعتقاداتی كه دارند از قطع و سوزاندن آنها احتراز می‌كنند.

با توجه به گستردگی تاج این درخت وجود این مقدار شاخه های خشك روی كاهش زیبایی و شادابی درخت نمود چندانی ندارد.

جنسیت این درخت نروماده است و تولید میوة مختصری دارد.

تنه آن از طول دو شكاف عمود برداشته و تا ارتفاع حدود 5/1 متری به سه بخش مجزا ولی نزدیك به هم تقسیم شده است و بر اثر فعالیت سوسكهای چوبخوار قسمتی از تنه اصلی آن از ارتفاع 5/3 متری آسیب زیادی دیده است.

همچنین بخش از پوست درخت به صورت نواری از ارتفاع 2 متری تانزدیك سطح زمین كنده شده و درخت به كندی در حال ترمیم پوست از بین رفته است.

كنده این درخت بسیار گسترده و ریشه های قطور و سطحی كه ادامة آنها بر روی تنه بر عظمت آن افزوده است تا چندین متر در سطح زمین دیده می‌شود.

بخش زیادی از خاك زیر كنده این درخت كه به دلیل شیبدار بودن عرصه، از قسمت پایین هم تراز سطح زمین قرار دارد خارج شده در نتیجه حفرة وسیعی ایجاد شده كه در مواقع برفی شدن هوا استراحتگاه چوپانان منطقه است و درون آن پنج نفر در كنار یكدیگر می توانند پناه بگیرند.

طول‌ و عرض‌ جغرافیایی‌ محل‌ استقرار آنها‌ N ً58 َ35 º36 و E ً32 َ51 º54 و ارتفاع‌ آن از سطح دریا 2820 متر است. محیط تنه آن 67/7 متر، قطر كوچك و بزرگ تنه 285*210 سانتیمتر، ارتفاع 7/11 متر، طول و عرض تاج 3/19*16 متر و سطح تاج پوشش آن 245 متر مربع است.

مهندس مصطفی خوشنویس

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن