theme wordpress
جاذبه های تاریخیجاذبه های مذهبی

آرامگاه بایزید بسطامی کجاست؟

آرامگاه بایزید بسطامی

آرامگاه عارف شهیر بایزید بسطامی در وسط مجتمع بناهای تاریخی قصبه بسطام و شمال آرامگاه امامزاده محمد در گوشه ضلع شرقی و جنوبی صحن آزاد وسط مجتمع و جنب گنبد و ایوان غازان خان در محوطه بدون سقف واقع است

آرامگاه این عارف بزرگوار و این صوفی صافی ضمیر فاقد هر گونه تزیین و تکلف است، و این طور به نظر می رسد که هیچگاه ساختمانی به رسم آرامگاه بزرگان شیعه بر روی آن بنا نشده و در حقیقت بی اعتنایی به مادیات و روح بیزاری از تجمل و تعلق در این آرامگاه به طور کامل متجلی است. گویی که وارستگی و بی نیازی بایزید بسطامی حتی بعد از مرگ وی و گذشت یازده قرن در خاک مرقدش نیز اثر گذاشته است.

گویند غازان خان مغول پادشاه دوره ایلخانان مغول (۷۰۳- ۶۷۰) هجری گنبدی در جوار آرامگاه امامزاده محمد در بسطام بنا کرد و در نظر داشت که جسد بایزید را به آن محل انتقال دهد ولی شبی بایزید را به خواب دید که از تصمیم وی ناراضی است و از او درخواست می کند که از انجام این عمل خودداری نماید و غازان خان نیز با دیدن خواب یاد شده از این کار منصرف می شود.

آرامگاه بایزید روحانیت عجیب و غیر قابل وصف دارد و در حقیقت مؤید گفتار ابو سعید ابوالخیر عارف بزرگ ایرانی زیسته در قرن پنجم هجری است که گفته است:

این جایی است که هر که چیزی گم کرده باشد در عالم اینجا یابد.

در کتاب ماثرالاثار که اقدامات ساختمانی و تعمیرات بناهای تاریخی در زمان ناصرالدین شاه قاجار در آن ثبت شده در خصوص بسطام چنین نگارش رفته است:

نصرالله خان نصرالملک به دستور شاه در شهر بسطام تعمیرات عمده ای در صحن و صفه تربت شیخ ابویزید طيفور انجام داده است. (که از جمله گویا حصاری بوده که برگرد مقبره بایزید ساخته است.)

تصویر مرتبط

حصار مذکور در سال ۱۳۱۸ خورشیدی به دستور وزارت فرهنگ و اداره کل باستان شناسی برداشته شده و اکنون فقط یک پنجره مسقف , اهنی که تصویر آن را در این تأليف مشاهده می کنید به همت دو نفر از اهالی گرگان به نامهای حسین و رحیم جرجانی در سال ۱۳۳۵اهالی گرگان به نامهای حسین و رحیم جرجانی خورشیدی ساخته شده و بر روی قبر بایزید نهاده اند.

بر روی قبر بایزید بسطامی یک سنگ مرمر قرار دارد که کلماتی ازمناجات مشهور علی بن ابیطالب (ع) نخستین امام شیعیان بر آن حک شده است. به طوریکه از مفاد نوشته سنگ مذکور مستفاد می شودا سنگ متعلق به شخصی به نام قاضی ملک است که احتمال میرود یکی از حكام ایالت کو مش (قومس) بوده باشد.

ولی معلوم نیست به چه علت آن را بر روی آرامگاه بایزید بسطامی نصب کرده اند. سنگ مزبور شامل چهار قسمت می باشد به این ترتیب که دو قطعه سنگ دایره مانند یکی در بالا و یکی در پایین و دو قطعه سنگ مستطيل در وسط قرار گرفته است.

الف – در دایره اول نوشته شده است: هوالملک الحي الذي لا يموت اللهم صل على محمد المصطفى و صل على الامام المرتضی و صل على الأمام الحسن و صل على الامام الحسین شهید به کربلا و صل على الامام زین العابدین

ب – در دایره دوم این مطالب نوشته شده است:حضرت الدستور الاكرم الاعلم نتيجه الوزراء العظام الاكابر الفحام غیاثة للوزاره و المغفره للوالدين محمد بن الديلمي المشهور به قاضی ملک تغمد الله تعالی بغفرانه و اسكنه في فرادیس

ج – در مستطیل اول: لك الحمد ياذالجود و الحمد والعملی تبارکتتعطى من تشاء و تمنع الهی و خلاقی و حرزی و موئلى اليک..

د- در مستطیل دوم در وسط نقاشی است و در حاشیه چند بیت شرحزیر حک شده است:

ندانم چسان باز عفریت دهر                نگین سليمان ربود از کفم

گرانمایه دری ز اشراف قوم                           که گویی ز اشراف هم اشرفم

چنان پاک گوهر که آب حیات                          به پاکی او میدهد…

دیلمی نسبت مشهور به قاضی ملک

چو تاریخش از عقل کل یافتم                          بگفتا برفت از جهان.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن